اخبار جدید

::

:: در نقد طراحی پیراهن استقلال؛ پیراهن یک تیم معرف و ویترین آن است

اختصاصی آوای استقلال – نویسنده : میثم امیری – فوتبال و جذابیت‌های آن تنها در گل زدن و تماشاگران و… خلاصه نمی‌شود. در جذاب‌تر شدن فوتبال ، عناصر بسیاری نقش دارند که از مهم‌ترین آن‌ها، پیراهن‌ های تیم‌هاست که به نوعی معرف و ویترین آن‌ها نیز هست. تیم استقلال مدتی به رسم هر سال،مطمئنا با پیراهن‌هایی که طراحی متفاوت از سال قبل دارند، لیگ را آغاز خواهند کرد.
طراحی پیراهن استقلال در فصول اخیر را شرکت چینی لی‌نینگ بر عهده دارد. شرکتی که بتازگی نامی برای خود در ایران دست و پا کرده است. طراحی ‌های این کمپانی برای استقلال، خیره‌کننده نبوده اما با مخالفت سفت و سختی از سوی هواداران بیشمار استقلال هم مواجه نشده. گرچه باتوجه به کامنتهای هواداران استقلال در فضای مجازی می‌توان فهمید که آن‌ها معتقدند می‌توان طراحی اصیل‌تر، شکیل‌تر و جذاب‌تری برای پیراهن استقلال در نظر گرفت.

اما آیا طراحی پیراهن‌های استقلال تنها از مسیر لی‌نینگ می‌گذرد؟
کمپانی‌های معروف آدیداس، نایک و .. برندهای معتبر جهانی، بنا به دلایل مختلف فعالیت گسترده‌ای در ایران ندارند. گرچه حتی اگر این کمپانی‌ها فعالیت مستقیمی در ایران داشتند، هزینه‌ های سرسام‌ آور تامین پیراهن‌ها از سوی این شرکت‌ها، با توانایی باشگاه‌ها همخوانی نداشت.

بنابراین، در سالهای گذشته اکثر تیم‌های ایرانی به پیراهن‌های کمپانی‌هایی نظیر جیووا، ۳۶۱، آل‌اشپورت و…روی آوردند. استقلال بغیر از دو سال اخیر، از محصولات این کمپانی استفاده کرده که اتفاقا اکثر آنها به یاد ماندنی و شکیل بوده‌اند. اما،مشکلات مالی، باعث روی آوردن باشگاه به استفاده از برندهای ارزان‌تر و طبیعتا، کم‌کیفیت‌تر شده است.

بعنوان مثال، کمپانی جیووا در سالهای گذشته، برای تامین پیراهن برخی تیم های لیگ‌ برتر، هزینه‌ای از این تیم‌ها دریافت نمی‌کرد که همین موضوع، باعث استقبال باشگاه‌ها از این شرکت ها شد. اما همانطور که گفته شد ، پیراهن یک تیم، ویترین آن است و باعث جذابیت بیشتر یک تیم خواهد بود. بنابراین، گرچه توجه به وضعیت مالی باشگاه مهم است، نگاه ویژه به کیفیت و ظاهر زیبا نیز باید مورد توجه مدیران استقلال در سفارش پیراهن قرار بگیرد.

با توجه به تجربه استفاده از محصولات لی‌نینگ توسط استقلال و ارائه محصولاتی “متوسط” از سوی این کمپانی، پیشنهاد می‌شود که طرح‌های پیشنهادی شرکت‌های دیگر مورد بررسی مدیران استقلال قرار بگیرد. شرکتهایی که می‌توانند ضمن در نظر گرفتن وضع مالی باشگاه، طرح‌های زیبایی را برای استقلال در نظر بگیرند. حتی اگر در نهایت، جمع‌بندی‌ها منجر به انتخاب مجدد لی‌نینگ شد، می‌توان از مدیران این کمپانی خواست که طرح‌های زیباتر و با کیفیت‌تری برای استقلال درنظر بگیرند.


نام شما :

ایمیل شما :
رفتن به نوارابزار