اخبار جدید

::

:: بررسی کمک‌های همه‌جانبه وزارت ورزش به پرسپولیس؛ از حمایت دولت تا ظلم به سایر تیم‌ها!

اختصاصی آوای استقلال – نویسنده : آرمان صادقی – ابر و باد و مه و خوردشید در کارند تا تو جامی بیاوری و حالشو ببری ، این جمله خالد شفیعی پس از بازی روز یکشنبه پرسپولیس با سپاهان است که جنجال زیادی به پا کرد و همینطور شرکت کردن تکسیرا بجای امیر قلعه نویی در کنفرانس خبری بعد از بازی و به زبان آوردن این جمله که قلعه نویی گفت : من در این سیرک شرکت نمیکنم .
دوشنبه قلعه نویی در مصاحبه ای اعلام کرد که ۱۵ تیم لیگ در یک سمت هستند و یک تیم خاص در یک سمت دیگر ، تابش مدیر عامل سپاهان گفت سناریو قهرمانی برای یک تیم خاص از قبل نوشته شده و ۱۵ تیم دیگر باید برای نائب قهرمانی تلاش کنند .

اما داستان این صحبت ها و این شائبه ها از کجاست؟

اگر یک فلش بک به سال ۹۲ بزنیم در آن زمان استقلال در رده ۵۵ دنیا بود و قهرمان لیگ شده بود و به نیمه نهایی آسیا راه یافته بود ولی پرسپولیس عنوان هفتمی لیگ را به خود اختصاص داده بود و همینطور در آن سال نیز سپاهان در ورزشگاه آزادی مقابل هواداران پرسپولیس قهرمان جام حذفی شده بود و دقیقا در همان سال گودرزی وزیر ورزش شد و سناریو تضعیف قدرت های لیگ به شکل کاملا مهندسی شده زده شد. مقایسه کنید قبل از روی کار آمدن گودرزی همیشه تیم هایی مثل استقلال، سپاهان ،تراکتور ،ذوب آهن ،فولاد همیشه در کورس قهرمانی بودند ولی با روی کار آمدن گودرزی با سناریویی از قبل نوشته شده رفته رفته و به تدریج این قدرتهای لیگ تضعیف شده و لیگ ایران از هر لحاظ باب میل یک تیم خاص باشد.

این مسائل وقتی به حقیقت تبدیل می‌شود دقیقا زمانی که در سال ۹۲ به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا راه یافته بود به دلیل عدم حمایت مالی وزارت ورزش مدیران وقت استقلال را در تنگنا قرار داد و بازیکنان کلیدی آن زمان نظیر جباری ،منتظری ،نکونام از استقلال جدا شدند و ستاره سوم احتمالی استقلال بخاطر رنگی بودن وزرات به راحتی آب خوردن از دست رفت و همینطور در نیم فصل ۹۳-۹۴ و ۹۴-۹۵ باز هم به دلیل عدم تزریق مالی استقلال نتوانست به اندازه کافی در نیم فصل دوم خود را تقویت کند و همین امر باعث عقب ماندن از مدعیان لیگ در نیم فصل دوم شد و باعث شد استقلال نتواند رتبه خوبی کسب کند و تمامی این ماجرا سناریو از پیش نوشته شده عوامل وزارت نظیر امیر خادم و مدیران دست نشانده آنان بود . اما اوج حمایت همه جانبه وزارت از پرسپولیس برمیگردد به نقل و انتقالات تابستانی فصل ۹۵-۹۶ جایی که به یکباره محمود گودرزی وزیر وقت ورزش اعلام میکند که حساب باشگاه استقلال به دلیل ریخت و پاش این باشگاه بسته میشود و درست در همان روزها وحید امیری و سید جلال حسینی به پرسپولیس می پیوندند و به گفته کارلوس کیروش افراد دلال معروف پرسپولیسی – اشاره به حسین هدایتی همراه با پول به کمپ تیم ملی آمده و خواستار قرارداد با این بازیکنان شدند در صورتیکه این دو بازیکن قبلا با استقلال قرارداد داخلی بسته بودند و همچنین کیروش میگوید که من اجازه چنین کاری را به آنان ندادم ولی وقتی بامداد من در خواب بودم آنان (دلالان) به کمک سرپرست وقت تیم ملی (افشین پیروانی) با دو بازیکن یاد شده قرارداد بستند و این ظلم بزرگ‌ وزارت به استقلال در آن سال بود و این دو بازیکن در آن سال از ارکان قهرمانی پرسپولیس بودند .

ولی این تمام ماجرا نیست داستان وقتی جالب میشود که مهدی طارمی در همان سال (۹۵-۹۶) با تیم ریزه اسپور قرار داد امضا میکند و حتی با این تیم در تمرینات پیش فصل هم شرکت میکند اما به یکباره با این تیم بدون اینکه قرارداد خود را فسخ کند سر از تیم پرسپولیس در می آورد و با این تیم به صورت غیر قانونی قرارداد امضا میکند و جالب اینکه همین بازیکن در آن سال گلهای حساسی را برای پرسپولیس به ثمر رساند و در قهرمانی این تاثیر زیادی داشت .
از نمونه دیگر این‌ ظلم ها میتوان به محرومیت استقلال از نقل و انتقالات نیم فصل ۹۵-۹۶ اشاره کرد که فقط بخاطر طلب ۱۳۰ هزار دلاری عادل شیحی این اتفاق افتاد در صورتی که نامه طلب شیحی چند ماه قبل از نقل و انتقالات نیم فصل از سوی فیفا ارسال شده بود و به عمد این نامه اطلاع رسانی نشد و باعث این محرومیت شد .

و ظلم آشکار دیگر وزارت و فدراسیون در همین نیم فصل محرومیت نقل و انتقالاتی تیم تراکتورسازی است،تیمی که در نیم فصل اول شانه به شانه پرسپولیس در حال رقابت بود و از مدعیان آن فصل لیگ محسوب میشد با محرومیتی مشابه محرومیت استقلال مواجه میشود و دقیقا مثل استقلال نامه طلب مالی از سوی فیفا چند ماه قبل به تراکتور اعلام شده بود ولی به عمد مسئولان فدراسیون اطلاع رسانی خود را انجام نداده تا این تیم را از نقل و انتقالات محروم و قلع و قمع کنند تا تیم سوگلی وزارت به راحتی پس از ۹ سال قهرمانی ای بدست آورد که تمامی عوامل ارشد ورزش در این کار نقش داشتند .

فصل ۹۶-۹۷ اما خبری که پرسپولیس را در شوک فرو برد محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالات و همچنین محکوم شدن به پرداخت حدود ۴ میلیارد تومان از سوی فیفا بود که به دلیل داشتن قرارداد با تیم ریزه اسپور و همزمان بستن قرارداد غیرقانونی با پرسپولیس بود ولی نکته جالب ماجرا این است که طبق معمول مهربانی و حمایت همیشگی وزارت همراه پرسپولیس بوده و با رایزنی که دولت و وزارت با باشگاه ریزه اسپور و شخص اردوغان داشتند ، پرسپولیسی ها مبلغی که از سوی فیفا محکوم به پرداخت شده بودند بخشیده شد در صورتیکه اگه این حمایت از استقلال و تراکتور در نقل و انتقالات نیم فصل ۹۵-۹۶ صورت میگرفت این محرومیت برای این دو تیم رخ نمی داد .

در فصل ۹۶-۹۷ پرسپولیس بدون حتی یک مدعی جدی به راحتی قهرمان میشود چون تراکتور که محروم از نقل و انتقالات بود ،سپاهان که عدم ثبات مدیریت باعث شده بود برای بقا بجنگد و استقلالی که شفر اگه چند هفته زودتر سکان استقلال را بر عهده میگرفت می‌توانست تهدید جدی برای پرسپولیس باشد و تنها تیمی که توانست اندکی پرسپولیس را تهدید کند پارس جنوبی جم بود که تیمی نبود که در قواره یک مدعی باشد و قصه و سناریو این فصل (۹۶-۹۷) از فصل قبل با محرومیت نقل و انتقالات تراکتور ،عدم ثبات مدیریتی در استقلال و سپاهان چیده شده بود که پرسپولیس بتواند به راحتی قهرمان شود .

فصل نقل و انتقالات ۹۷-۹۸ باز هم نقش و ظلم آشکار وزارت ورزش در روند کاری استقلال مشخص بود استقلال با هدایت وینفرد شفر در نیم فصل دوم ۹۶-۹۷ به تیمی ترسناک تبدیل شده بود و فوتبالی زیبا را انجام میداد و در لیگ قهرمانان آسیا در گروه مرگ که با تیمهای الهلال ،الریان و العین همگروه بود و حتی کسی برای صعود استقلال شانسی قائل نبود ولی استقلال در گروه مرگ صدر نشین و در مرحله یک هشتم با شکست ذوب آهن به یک چهارم صعود کرد استقلالی که تیام و جپاروف را داشت به زعم اکثر کارشناسان شانس زیادی برای فینالیست شدن و قهرمانی آسیا و کسب ستاره سوم را داشت و حتی بعضی از هواداران تیم رقیب هم شانس استقلال را بیشتر از تیم خودشان برای موفقیت در آسیا میدانستند ولی درست در جایی که استقلال نیاز به حمایت وزارت ورزش داشت نه تنها حمایت نشد بلکه از سوی مدیران دست نشانده وزارت جلو پای استقلال سنگ انداختند.

بخاطر عدم حمایت مالی از سوی وزارت و سهل انگاری عامدانه مدیران وقت استقلال تیام و جپاروف را فراری دادند و امید ابراهیمی و مجید حسینی با الاهلی و ترابوزان اسپور ترکیه قرارداد بستند و تیم یک دست استقلال به عمد توسط مدیران خائن و به دستور وزارت نابود تا تیم سوگلی خودشان بدون رقیب ایرانی در آسیا بازی کند که خود نوعی خیانت ملی است و نتیجه این شد که استقلال مقابل السد حذف شد که اگر تیم فصل قبل استقلال حفظ میشد این تیم السد حرفی برای گفتن نداشت که شاهکار مدیران این اجازه را نداد.

بعد از آن با مظلوم نشان دادن پرسپولیس توسط رسانه های سرخ بخاطر محروم بودن از نقل و انتقالات (در صورتیکه این محرومیت را با دو قهرمانی لیگ معامله کردند) این تیم مورد حمایت همه جانبه رسانه ها و وزارت قرار گرفت و چنان تبلیغی از بازیهای پرسپولیس در آسیا شد که گویا تیم ملی در این رقابتها بازی دارد در صورتیکه رقابتهای باشگاهی هیچ وقت جنبه ملی نخواهند داشت و همانطور که مشاهده شد با باخت پرسپولیس در برابر کاشیما هواداران استقلال و بقیه تیم های لیگ برتری چقدر از این باخت خوشحال شدند و حتی هواداران سپاهان و تراکتور در اعتراض به این حمایت های همه جانبه وزارت از تیم محبوبشان فریاد کاشیما در ورزشگاه سر دادند و اکثر هواداران تیمهای لیگ برتری برای ادامه ی اعتراض به این تبعیض ها و توجه بیش از حد وزارت به تیم پرسپولیس هر هفته پرچم ژاپن را به ورزشگاه ها میبرند تا با این کار اعتراض خود را نشان دهند و زمانی این نفرت بیشتر شد که بعد از قرعه کشی فصل بعد لیگ قهرمانان آسیا تنها جلوی نام پرسپولیس از واژه ایران توسط رسانه سرخ استفاده شد و برای بقیه نماینده ها از اسم شهر خودشان استفاده شد و اما از آخرین ظلم های وزارت و فدراسیون میتوان به وضعیت اسفناک قضاوت های داوران در لیگ امسال هست و سوتهایی که به نفع تیم پرسپولیس زده شده و نزدیک به ۱۳ امتیاز به این تیم هدیه داده شده و حتی با اشتباه داوری مقابل نود ارومیه از حذف شدن گریختند . نمونه آخر این الطاف داوران در بازی روز یکشنبه با سپاهان و آن پنالتی عجیب بود که صدای همه کارشناسان و هوادار را در آورد و همچنین این سوتهای جهت دار باعث از باعث از دست رفتن ۱۱ امتیاز استقلال شده و حتی در جام حذفی هم با اشتباه داوری حذف شد . نمونه زیر بخش کوچکی است از اشتباهات داوری است.

دقیقه ۱۳ سیامک انصاری پشت محوطه جریمه خطا می کند. دقیقه ۲۴ مقابل چشمان داور بازیکن سپاهان را زدند و خطایی نگرفتند و مهمتر از همه صحنه پنالتی که بهت و حیرت همه را داشت. و به همین راحتی باز هم تیم سوم پایتخت سه امتیاز کسب کرد.

ولی در مقابل دیدار استقلال و پدیده که داور و کمک داور با سوت های نا درست باعث شدند استقلال سه امتیاز حساس و مهم را از دست بدهد. دقیقه ۴۳ پیراهن همام را کشیدند . دقیقه ۷۸ گل صد در صد درست صیادمنش را آفساید اعلام کردند . دقیقه ۸۷ کارت زرد دوم را اشتباهی دادند و تیم ده نفره شد و پس از بازی کمک داور فقط به یک عذرخواهی بسنده کرد و کمیته داوران هم یک جلسه کمک داور را محروم کرد. آیا این کارها امتیاز ما را بر می گرداند ؟

اینکه این تبعیض ها و توجه بیش از حد وزارت و الطاف فدراسیون و داوران و حتی رسانه های سرخ به تیم سوگلی وزارت داد همه را درآورده و باعث اعتراض همه جانبه از سوی تمام تیمهای لیگ برتری شده درست سه سال قبل هواداران استقلال این فریاد را سر دادند و گویی این هواداران خیلی زود عمق فاجعه را درک کرده بودند اما کسی به آنها توجه نکرد و بهتر است بگویم که تنها بودند و حتی متهم به خرافاتی بودن و بهانه جو شدند و این حرفها بیشتر رنگ واقعیت به خود میگیرد که پرسپولیس در در دوسالی که قهرمان شد هیچ مدعی جدی قهرمانی برای کورس با این تیم وجود نداشت چون وزارت برای اینکه تیم محبوب خود به موفقیت برسد تمامی قدرتهای لیگ را قلع و قمع و سلاخی کرده بود که به نظرم این نوع قهرمانی ها هیچ ارزشی ندارد چون بیرون از زمین برای این قهرمانی ها تصمیم گرفته شد ولی حالا با گذشت سه سال همه تیم ها ، مربیان ، هواداران با هم نسبت به این تبعیض ها به تیم محبوب وزارت معترض هستند.

باشد که صدای این اعتراض ها به گوش مسئولان ارشد ورزش برسد و دست از این همه حمایت همه جانبه و بی معنی خود بردارند تا شاهد فوتبال پاک و رقابت سالم و هیجان انگیز به دور از هر گونه آلودگی و لابی بازی باشیم و مطمئن باشید که اگر رقابت ها سالم باشد دیگر نفرت و کینه و درگیری بین هواداران به وجود نمی آید و هواداران از فوتبالی زیبا لذت خواهند برد .

امیدواریم نیم فصل دوم شاهد رقابت سالم و فوتبال پاک باشیم البته اگر مسئولان فدراسیون و وزارت از خواب بیدار شده باشند و صدای این اعتراض ها به گوششان رسیده باشد.

غلامرضا میگه:

سلام استقلال بیشتر از اینکه گرفتار تبعیض بشه گرفتار عدم مدریت خودش شده تیمی که اینقدر خرید می کنه خریدهایی که قائدتا خیلی برای تیم گرون هستند و بعد نمیتونه اونا رو حفظ کنه و ردشون می کنه استقلال همین فصل ۱۷ بازیکن مرخص کرده بازیکنهای گرون کمی نگرفت اگر ریخت و پاش استقلال بیشتر از پرسپولیس باشه کمتر نیست تراکتور هم که مشخصه این جور بهانه آوردن ها فرار از اصله کم کار بازیکن ها ی گرون حتی خارجی های بسیار بسیار گرون البته بالاخره یکی دو تا خرید و فروش پول ساز هم داشتیم ولی قابل مقایسه نیست هر تیمی بتونه ثبات داشته باشه موفقه تیم بی ثبات و با خریدهای گرون موفق نیست

ali میگه:

سلام
چطور میشه پرسپولیس تو گروه ۴ تیمی به زور سوم میشه بعد تو همون فصل میشه قهرمان ایران؟
برانکو که فکر کرده فکر کرده بود خودش داره سوگولی رو قهرمان میکنه از عربستان دارن اخراجش میکنن چون دیگه وزیری نبود که براش برد بیاره .
به نقل از وزیر در روزنامه پیروزی که گفته بود صندلی مرا بخواهید اما علیپور را نخواهید . هیچ تلاشی برای حفظ بازیکنان استقلال نمیشه.
تیمی که ۱۰ سال رنگ قهرمانیرو به خودش ندیده بود چطور میشه از زمان سلطانی فر ۳ سال پیاپی قهرمان ایران بشه؟
کلا کمیته انضباطی بازیکنای پرسپولیس رو نمیشناسه .هر کاری هم که دلشون میخواد میکنن بدون اینکه محروم بشن یا برخوردی بشه باهشون.
خلاصه لیگ شده برای سوگلی وزیر و هر سال با پیک موتوری براشون جام میفرسته.
کلام آخر استقلال سرور و سالار لنگپولیسه.


نام شما :

ایمیل شما :


آخرین خبرها

 • :: تراکتور ۲-۴ استقلال؛ آنالیز اختصاصی سایت آوای استقلال

  17 روز
 • :: پاک ضمیر : اولویت من حضور در استقلال است؛ منتظر تماس آقای فتحی هستم

  1ماه
 • :: سرهنگ علیفر از گزارشگری محروم شد!

  2ماه
 • :: سحر، دختر آبی درگذشت؛ خودسوزی برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

  2ماه
 • :: هروویه میلیچ، مدافع کروات مدنظر استقلال وارد تهران شد

  3ماه
 • :: حسن روشن : می توانم حرف هایی بزنم که خیلی ها خوششان بیاد؛ ورود خانم ها به استادیوم باید آزاد باشد

  3ماه
 • :: ۱۷ مرداد روز خبرنگار، روز تلاشگران عرصه اندیشه و قلم گرامی باد

  3ماه
 • :: علی تاری : قراردادم با هماهنگی آقای دکتر خطیر بود؛ دوست دارم امسال در استقلال باشم

  4ماه
 • :: قرارداد محسن کریمی بازی به بازی پرداخت می شود؟

  4ماه
 • :: وحید مظاهری : کادر فنی و هئیت مدیره شهید قندی در کارشان صادق هستند / احترام بزرگان باید حفظ شود

  4ماه
 • :: هواداران نگران بازیکنان خروجی نباشند

  4ماه
 • :: صمد مرفاوی : اختیارات شفر بیشتر از یک سرمربی بود / احترام بازیکنان بزرگ باید حفظ شود

  4ماه
 • :: پروژه نابودی تیم هایی که نام شان ” استقلال” است

  4ماه
 • :: گزارش تصویری از تمرین امروز استقلال با حضور هواداران

  5ماه
 • :: گزارشی از اولین همایش شرکت پیشکسوتان استقلال ایرانیان در فرهنگسرای اندیشه

  5ماه

 • 
  رفتن به نوار ابزار