اخبار جدید

::

:: اختصاصی: بررسی فنی دیدار استقلال و ذوب آهن

اختصاصی آوای استقلال- علیرضا رئوف فرد- تیم فوتبال استقلال تهران در حالی توانست  تیم ذوب آهن را با نتیجه ۲-۱  شکست بدهد که در شش هفته اخیر نتواسته بود از پس حریفان خود برآید

در این تحلیل به بررسی عواملی بپردازیم که باعث شد استقلال در مقابل ذوب آهن به اولین برد خود دست یابد می پردازیم.

اولین فاکتوری که می توان به آن اشاره کرد بکار گیری بازیکنانی بود که توانایی حفظ و به گردش درآوردن توپ در تمام نقاط زمین را داشتند.

امید ابراهیمی که قدرت حفظ توپ و جلوگیری از نفوذ تیم حریف از مرکز میدان را داراست با رسیدن به فرم خوب خود  ریتم و ثبات مناسبی به مرکز میدان استقلال داد، جایگزینی بختیار با انگیزه و جنگنده با جابر انصاری و متعاقب ان یعقوب کریمی توانست سمت چپ استقلال  را فعال و پرتحرک کنند.

درسمت راست یک وریا غفوری متحول شده را در کنار حیدری در فاز هجومی مشاهده کردیم که نشان داد وقتی این دو روی فرم ایده آل خود باشند می توانند فرصت های بیشتر و خطرناک تری خلق کنند و در نهایت با حضور فرشید اسماعیلی در پشت مهاجم در پست پلی میکر با حملاتی از عمق و مرکز خط دفاعی حریف توانست طراحی کند که از این تاکتیک در طول سه چهار سال گذشته و بعد از خروج جباری از تیم تا حدودی بی بهره بودیم که امسال و با حضور اسماعیلی این نقیصه تا حدودی برطرف شد که این چیدمان در مرکز میدان و به شکل لوزی قرار گرفته باعث کاهش فاصله خطوط در استقلال شده و برتری محسوسی در مرکز میدان  ایجاد شد.

در فاز حمله نیز با اضافه شدن علی قربانی بلند قد درکنار رضایی ریز نقش که بر روی زمین تنها می توان به مهارت های او تکیه کرد و با توجه به ابزار های موجود برای بهره گیری از ارسال ها توانستیم در محوطه جریمه حریف درنبرد های هوایی تا حدودی پیروز شویم که گل دوم را روی همین پوئن مثبت به ثمر رساندیم.

اما با توجه به این تفاسیر باز هم مشکلات فراوانی برای برطرف شدن وجود دارد. مخصوصا در بعد دفاعی  که متاسفانه با وجود اینکه رابسون و مجید حسینی برروی زمین ‌بخوبی توانسته اند راه را بر مهاجمان حریف در دو بازی گذشته ببندند اما از وجود مدافعی که بتواند در اکثر نبرد های هوایی پیروز شود بی بهره هستیم  که با شرایط و  موجودیت کافی در خط دفاع با داشتن پادوانی و حتی حاج محمدی می توان از دفاع سه نفره بهره برد تا هم بر روی زمین و هم در هوا راه نفوذ را بست.  نکته منفی دیگر ضعیف بودن سمت چپ تیم استقلال است. روز گذشته تا حدودی یعقوب کریمی توانست راه نفوذ را ببندد، اما از دقیقه ۶۰ به بعد  با تحلیل رفتن قوای بدنی دیگر نتوانست کارایی لازم را داشته باشد  که منصوریان می توانست با تعویض او جلوی حملات ذوب آهن را از آن سمت بگیرد. در چهارچوب دروازه نیز رحمتی با وجود عملکرد خوب خود بر روی خط دورازه با ترس از خروج خود به نحوی ایجاد استرس برای مدافعان می کند. نکته اخری که می توان به آن اشاره کرد فرصت سوزی های بیش از حد مهاجمان تیم است که به راحتی موقعیت ها را از دست می دهند. که تا حدی به مسئله روانی مربوط می شود.

حال امید است که در تعطیلات پیش رو با کارهای انگیزشی و تاکتیکی تیم به حرکت رو به جلوی خود که از بازی روز گذشته استارت خورد ادامه بدهد تا بتوان در پایان لیگ شاهد رتبه خوب و بازی روان و زیبایی از تیم استقلال باشیم.


نام شما :

ایمیل شما :


آخرین خبرهارفتن به نوارابزار